ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15628362
*
nr 1562 8362
Spegel
ram i keramik, Italien. Höjd: 42 cm. Bredd: 30 cm
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 11 september 2023
kl 18:51:20
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1562 8362
Spegel
ram i keramik, Italien. Höjd: 42 cm. Bredd: 30 cm
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 11 september 2023 |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.